O mnie

Nazywam się Jakub Witek, choć wszyscy mówią do mnie Kuba. Urodziłem się w Krakowie (19.11.1983), ale to Kielce są moim rodzinnym miastem, w którym się wychowywałem i spędziłem większość moich dni. Jestem filmowcem, podróżnikiem, autorem książek, a także mówcą. Skończyłem studia w Wielkiej Brytanii na University of Central Lancashire w Preston.

Mój kierunek to Północ, można powiedzieć, że jestem entuzjastą niskich temperatur. Zwiedzałem Norwegię i Szwecję. Na Islandii byłem dziewięciokrotnie. W 2016 roku objechałem ją samotnie na rowerze, wędrowałem po największym lodowcu Vatnajökull, zwiedzałem jaskinie lodowe i wspinałem się na najwyższy islandzki szczyt – HvannadalshnúkurW 2017 okrążyłem ją ponownie, tym razem terenówką i z kamerą, by nakręcić mój pierwszy film dokumentalny – ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów – który zdobył nagrody na festiwalach filmowych, a na YouTube został obejrzany już ponad 200.000 razy!

W 2018 nakręciłem mój drugi film. FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych – to dokumentalna podróż przez fascynujący archipelag położony pośrodku Atlantyku. Podczas czterech wizyt o różnych porach roku, miałem okazję przyjrzeć się bliżej życiu jego mieszkańców, poznać ich kulturę, tradycje, a także zobaczyć wiele niesamowitych miejsc. FAROE WAY pokazany został wielokrotnie w farerskiej telewizji publicznej Kringvarp Føroya i uzyskał pozytywny odbiór wśród mieszkańców archipelagu.

W 2019 wziąłem udział w ekspedycji naukowej AREX’2019 na Spitsbergen, zorganizowanej przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Film dokumentalny o topniejącej Arktyce pt. RUCH LODU, jest dostępny do obejrzenia za darmo w serwisie YouTube. To z pewnością nie mój ostatni projekt filmowy dotyczący zmian klimatu na świecie.

Rok 2020 spędziłem na Wyspach Owczych dokumentując zmagania farerskiej mikro-nacji w obliczu globalnego zagrożenia – pandemii COVID-19 – czego efektem jest film Together in Isolation: The lockdown of the Faroe Islands.

Aktualnie pracuję nad kolejnym projektem dokumentalnym realizowanym na Grenlandii, którą pomimo wielu restrykcji udało mi się odwiedzić w 2020 oraz filmem dokumentalno–historycznym, którego akcja toczy się w USA, na Islandii i w Polsce.

Napisałem do tej pory dwie książki. RE:Tusz opowiadający moją historie walki z uzależnieniem od narkotyków i trudach dorastania w post-komunistycznej Polsce oraz RING ROAD: Dookoła Islandii na rowerze – tytuł całkowicie wyjaśnia jej zawartość.

Brałem udział w panelach dyskusyjnych, festiwalach, konferencjach oraz prowadziłem prelekcje m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ambasadzie RP na Islandii, Uniwersytecie Gdańskim, Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie, Uniwersytecie Warszawskim, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Instytucie Designu w Kielcach oraz w wielu instytucjach kultury w całej Polsce (a ostatnio nawet w Moskwie!).

Moje projekty promowane były przez National Geographic Polska, TVN24, Greenpeace, Trójka oraz Czwórka Polskie Radio, Noizz.pl, Polska Akademia Nauk, Gazeta Wyborcza, Pytanie na śniadanie, TVP Polonia, Polskie Konsorcjum Polarne, Zew Północy, Poznaj Świat, BikeBoard, RowerTour, Wirtualna Polska, Onet, naTemat.pl, Bankier.pl i innych.

Komercyjne projekty filmowe i fotograficzne realizowałem m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Reykjaviku, we Lwowie lub Oslo. W 2018 roku założyłem z moim przyjacielem Pawłem Gilem firmę zajmującą się filmowaniem w każdych warunkach – NORTHCAM.

Staram się spędzać jak najwięcej czasu na łonie natury – wędruję, biegam, pływam, od lat jestem zwolennikiem diety roślinnej, minimalistą, dbam o ekologię i rozwój wewnętrzny.

Prowadzę kanał w serwisie YouTube oraz stronę na Facebooku gdzie można zapoznać się z moją twórczością.

Do zobaczenia w drodze!

Partnerzy & media

Filmografia

ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów
(Film dokumentalny 2017) – Trailer / Film / Making of
Nagrody:
Grand Prix na Festiwalu MediaTravel 2017 w Łodzi
Najlepszy Debiut/Brązowa Emigra na Festiwalu EMIGRA 2017 (Berlin, Chicago, Lwów, Wilno, Warszawa)
Selekcja:
Festiwal Kina Niezależnego LiFF 2018 w Lidzbarku Warmińskim

FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych
(Film dokumentalny 2018) – Trailer / Film
Selekcja:
Międzynarodowy Festiwal Travel FilmFest 2019 Limassol, Cypr
Metro TV & Film Awards 2019 w Detroit, USA

RUCH LODU: Podróż przez topniejącą Arktykę
(Film dokumentalny 2019) – Trailer / Film
Selekcja:
International Nature Film Festival 2020 Gödöllő, Węgry
3. Krakowski Green Film Festival 2020 Kraków, Polska

Together in Isolation: The lockdown of the Faroe Islands
(Film dokumentalny 2020) – Trailer / Film

Bibliografia

RE:Tusz – Powieść biograficzna, Plac Wolności 2014
RING ROAD: Dookoła Islandii na rowerze – Relacja z podróży, Plac Wolności 2016

Dyskografia

Zaburzenia – Sny w których ginę (CD, LP, 2014)
Zaburzenia – Igły (CD, 2LP, Spotify 2015)

Ulubione:

(Kolejność przypadkowa)

Filmy

Lot nad kukułczym gniazdem (1975 reż. Milos Forman)
Rozmowa (1974 reż. Francis Ford Coppola)
Lawrence z Arabii (1962 reż. David Lean)
Star Wars (1977-1983 reż. George Lucas)
Oldboy (2003 reż. Park Chan-wook)
Okno na podwórze (1954 reż. Alfred Hitchcock)
Lśnienie (1980 reż. Stanley Kubrick)
Spotkania na krańcach świata (2007 reż. Werner Herzog)
Miasto Boga (2002 reż. Fernando Meirelles, Kátia Lund)
Ojciec Chrzestny (1972-1990 reż. Francis Ford Coppola)

Książki

Poniedziałkowe dzieci Patti Smith
W drodze Jack Kerouac
Nieznośna lekkość bytu Milan Kundera
Wstyd J.M.Coetzee
Białe zęby Zadine Smith
Trylogia Millenium Stieg Larsson
Hitchcock/Truffaut Alfred Hitchcock, Francois Truffaut
Seria Harrego Hole Jo Nesbø 
Shantaram Gregory David Roberts
50th law Robert Green & 50 Cent

Muzyka

Push the sky away Nick Cave & Bad Seeds
Kind of blue Miles Davis
Liberetto Lars Danielsson
Baduizm Erykah Badu
Greatest Hits Queen
Back to black Amy Winehouse
The Miseducation of Lauryn Hill Lauryn Hill
Fever Ray Fever Ray
Ready to Die Notorious B.I.G.
Get Rich or Die Tryin 50 Cent