Odtwórz wideo

Zobacz trailer filmu – FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych (2018)

Wstęp

Niewiele osób wie o Wyspach Owczych coś więcej niż to, że jest to archipelag gdzieś na oceanie i że żyją tam owce. Nieliczni podziwiali ich piękno na zdjęciach lub w zagranicznych reportażach. Garstka postawiła na nich swoją stopę. Pojedyncze jednostki postanowiły tam pozostać.

Wielu zaskoczy informacja, że Wyspy Owcze leżą bliżej Europy niż Islandia – co wcale nie znaczy, że łatwiej się tam dostać. Podróż drogą powietrzną trwa często dwukrotnie dłużej, a morską niespełna 40 godzin. Równie ciekawym jest fakt, że żyje tam zaledwie 50.000 mieszkańców.

Jakub Witek podczas filmowania FAROE WAY w 2018 roku odwiedził archipelag trzykrotnie: z końcem zimy, wiosną i latem. Za każdym razem eksplorował kolejne wyspy i ich zakątki. Podczas tych podróży przeprowadził wiele fascynujących rozmów z mieszkańcami archipelagu – zarówno rodowitymi jak i przybyłymi, próbował lokalnych przysmaków, pokonywał górskie szlaki, brał udział w połowie ryb na rodzinnym kutrze, a nawet miał szansę zobaczyć na własne oczy tradycyjny połów wielorybów – grindadráp – który jest przedmiotem wielu kontrowersyjnych opinii i sporów. Te wszystkie przeżycia pozwoliły mu zarejestrować wiele godzin materiału filmowego, z którego powstał dokument FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych.

Fabuła

Dokumentalna opowieść o mieszkańcach Wysp Owczych, ich zmaganiach z trudnymi warunkami, starciach z naturą, oceanem, klimatem, izolacją i głodem. Historia walki o przetrwanie języka, którym dziś posługuje się niespełna 80.000 osób. Opowieść o Państwie, którego początki biorą się z małych społeczności odizolowanych wiosek, a którego rozwiązania urbanistyczne są dziś wzorem dla reszty świata.

FAROE WAY pokazuje unikalny kraj zarówno oczami rodowitych Farerczyków, jak i naszych rodaków, zamieszkujących wyspy od kilku do nawet kilkunastu lat, którzy utożsamiają się z tym miejscem i są ambasadorami jego surowego piękna.

Wraz z bohaterami odwiedzimy Fugloy – najbardziej wysuniętą na północ wyspę zewnętrzną, na której mieszka jedynie kilka osób, a dostać się na nią można tylko małym promem pocztowym lub helikopterem. Będziemy spacerować po historycznej dzielnicy rządowej Tinganes, znajdującej się w Torshavn – stolicy Wysp Owczych – by poznać tajniki farerskiej architektury. Posłuchamy o tradycyjnym tańcu oraz dawnych balladach, które śpiewane są po dziś dzień. Wybierzemy się na połów niewielkim rodzinnym kutrem. Dowiemy się dlaczego farerskie owce są unikalne i jaką rolę odgrywały wzory na lokalnych swetrach. Zwiedzimy wiele niesamowitych miejsc jak Saksun lub Mykines, a nawet będziemy mieli okazję przeżyć tradycyjny połów wielorybów.

ZOBACZ CAŁY FILM

Media / Prasa

Czwórka Polskie Radio – audycja
Muzyczne podróże, Radio Kielce – audycja
National Geographic Polska – wywiad
Festiwal Podróżniczy „Za Horyzontem” – video-wywiad
Wirtualna Polska – artykuł
Birgir Kruse Blog, Wyspy Owcze – wywiad

Dane techniczne

Czas trwania – 51 minut

Scenariusz & reżyseria – Jakub Witek
Montaż & zdjęcia – Jakub Witek
Muzyka – Łukasz Palkiewicz
Pomoc na planie – Paweł Gil, Berenika Lenard & Piotr Mikołajczak
Lektor angielski – Paweł Kozłowski
Tłumaczenie z j. farerskiego – Ewelina Joensen
Tłumaczenie z j. angielskiego – Wiktoria Witek
Tłumaczenie na j. rosyjski – Светлана Суворова

Produkcja – Plac Wolności & Northcam

Pokazy

Polska premiera 27.10.18 – Festiwal EMIGRA, Kino Kultura, Warszawa
Międzynarodowa premiera 10.11.18 – Klaksvik, Wyspy Owcze, Kino Atlantis
22-24.11.2018 – Nordic Focus Festival, Uniwersytet Gdański, Gdańsk
28.02.2019 – Kieleckie Centrum Kultury, Kielce
03.03.2019 – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży – Włóczykij, Gryfino
27.04.2019 – Festiwal Podróżniczy – Za Horyzontem, Częstochowa
23.05.2019 – Międzynarodowa Konferencja Naukowa,  Interakcje kultur w Arktyce: Rosja-Islandia-Wyspy Owcze – Moskwa
07.06.2019 – II Świętokrzyskie Spotkania Filmowe, Kino Fenomen, Kielce
19.10.2019 – Travel FilmFest International Film Festival, Limassol, Cypr

Partnerzy projektu

Patronaty medialne