Odtwórz wideo

Zobacz film dokumentalny – ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów ( 2017, napisy angielskie)

Początek

Pierwszy raz odwiedziłem Islandię zimą 2015 roku. Był to kilkudniowy wypad, który postanowiłem zorganizować na moje 32 urodziny, podczas których wymarzyłem sobie, w bliżej nie określonej przyszłości, podróż dookoła wyspy. Be careful what you wish for – jak mawiają.

Wiosną 2016 roku wyruszyłem w samotną, rowerową podróż dookoła Islandii. Była to przygoda życia, podczas której poznałem wielu niesamowitych ludzi, doświadczyłem uroków islandzkiej natury i lepiej poznałem siebie. Każdego dnia za pomocą krótkich wpisów opatrzonych zdjęciami, dzieliłem się wrażeniami z polską społecznością na Islandii poprzez serwis Iceland News Polska (każdy wpis został przeczytany kilka tysięcy razy). Wiele osób dzieliło się ze mną wskazówkami lub ciekawostkami dotyczącymi miejsc, które miałem odwiedzić, inni oferowali nocleg, obiad lub pranie. Zdarzyło się nawet, że ktoś zatrzymywał się na trasie, żeby zrobić sobie wspólne zdjęcie. Były to dla mnie magiczne i niezapomniane chwile.

Po powrocie do Polski postanowiłem opisać moją podróż w książce – Ring Road: Dookoła Islandii na rowerze – by zachęcić w ten sposób ludzi, do odbycia podobnej podróży.

Krótko mówiąc – pobyt na Islandii zmienił moje życie. Ludzi, których poznałem podczas mojej podróży, łączyła ogromna pogoda ducha, serdeczność, gościnność – mowa zarówno o Polakach jak i Islandczykach. Postanowiłem sobie więc spełnić moje kolejne wielkie marzenie – nakręcić mój pierwszy film dokumentalny.

Ludzie

Wiosną 2017 roku objechałem krainę lodu i ognia po raz drugi – tym razem jeepem i z kamerą, rejestrując zapierające dech w piersiach widoki oraz rozmowy z moim rodakami, którzy zdecydowali się nazwać Islandię swoim domem. Bohaterowie mojego filmu przybyli na Islandię w różnych latach (od 1991 roku), momentach życia i zamieszkują miejscowości położone na każdym krańcu wyspy: Stöðvarfjörður na fiordach wschodnich, Dalvík na dalekiej północy, Akranes na zachodnim wybrzeżu, Selfoss na południu, Vogar oraz Keflavík na Półwyspie Reykjanes oraz stolicę Islandii – Reykjavík.

Mają różne zainteresowania, poglądy oraz zawody. Marta jest redaktor naczelną serwisu Iceland News Polska, który łączy całą islandzką Polonię. Gregor prowadzi swoją restaurację – á Gregor’sjego jagnięcinę chwalą sobie sami Islandczycy. Maciek przeprowadził się na Islandię z Cypru i zaczynając od food trucka, zapracował sobie na swój lokal, który aspiruje do najlepszego lokalu serwującego kebab w Reykjaviku – Viking Kebab. Monika i Rysiek prowadzą Motel Arctic Wind, w którym goszczą podróżników z całego świata. Krzysiek z Mateuszem postanowili pójść w inną stronę i wykorzystując swoje doświadczenie w mechanice samochodowej, założyli wypożyczalnie samochodów terenowych Ice Pol. Michał filmuje, Magda biega po islandzkich górach, Piotrek jest autorem bloga Icestory.pl oraz książki o Islandii, Sylwia robi zdjęcia, Sonia szuka ciekawych ludzi z projektem Hidden People, Bogusia i Piotr są koneserami islandzkiej natury i krajobrazów, a Kasia i Grzesiek dzielą się swoimi wrażeniami z pracy na farmie za pośrednictwem bloga islandzkifarmer.pl.

Podsumowanie

11 listopada 2017 roku, w Ambasadzie Polskiej w Reykjaviku, odbyła się uroczysta premiera mojego filmu, na której spotkali się jego wszyscy uczestnicy – wielu po raz pierwszy – wraz z najbliższymi, do których dołączyło kilku znajomych oraz Prezes Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej – Witold Bogdański. Spotkanie otworzył Pan Ambasador Lech Mastalerz, następnie odbyła się projekcja filmu, moje krótkie wystąpienie, po którym zaczęła się część nieoficjalna – pełna dyskusji, anegdot i wspomnień – która trwała do późnych godzin wieczornych. Tak zakończyła się moja czwarta wizyta na Islandii.

ISOLAND pokazywany był na festiwalach filmowych i podróżniczych, gdzie zdobywał nagrody, a także podczas spotkań autorskich oraz prelekcji dotyczących Islandii. Był także publikowany na wielu portalach m.in. National Geographic Polska, Gazeta Wyborcza, Natemat.pl, Bankier.pl, Wirtualna Polska lub Polskie Radio Czwórka.

Odtwórz wideo

Zobacz jak powstał film dokumentalny ISOLAND oraz książka
RING ROAD: Dookoła Islandii na rowerze

Nagrody

Grand Prix na 10. Festiwalu Media Travel 2017 w Łodzi.
Brązowa EMIGRA za najlepszy debiut na 5. Edycji Festiwalu EMIGRA, który odbył się w Berlinie, Kijowie, Warszawie, Chicago i Lwowie.

Prasa

National Geographic Polska – artykuł
Natemat.pl – artykuł
Bankier.pl – artykuł
Wirtualna Polska – artykuł
Czwórka Polskie Radio – audycja
TVP Polonia – program