Odtwórz wideo

RUCH LODU / ICE MOTION

Jak zmienia się Arktyka w dobie globalnego ocieplenia? Czy można dostosować się do tych zmian? Dlaczego musimy słuchać naukowców?

Film próbuje odpowiedzieć na te bardzo aktualne pytania.

Kuba Witek – filmowiec – towarzyszy wyprawie naukowej Instytutu Oceanologii w Sopocie na zachodni Spitsbergen,  podczas prac terenowych i badań prowadzonych na statku Oceania i jachcie polarnym Magnus Zaremba. Naukowcy obserwują lodowce arktyczne, które szybko reagują na zmieniające się warunki klimatyczne. Szukają też organizmów pojawiających się w miejscach, z których lodowiec się wycofał, aby zrozumieć procesy związane z globalnym ociepleniem.

Film zabiera widzów do topniejącej Arktyki i pozwala im odkryć piękno zmieniającego się krajobrazu podczas najcieplejszego lata w historii.
A wszystko to przy akompaniamencie pięknej, angażującej muzyki.

Film dokumentalny ICE MOTION jest efektem udziału reżysera w ekspedycji naukowej AREX’2019 na Spitsbergen, zorganizowanej przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, w lipcu 2019 r.

Naukowcy, pod przewodnictwem prof. Jana Marcina Węsławskiego analizowali skutki cofania się lodowca dla ekosystemu i biologii zachodniego Spitsbergenu.
W ramach projektu ADAMANT współpracowali z badaczami z Uniwersytetu z Kłajpedzie. Grupa odbyła rejs polskim statkiem badawczym Oceania i jachtem polarnym Magnus Zaremba.

Film pokazuje unikalne miejsca, w których pracowała grupa – ich piękno, ale też ich aktualny stan, zmieniający się pod wpływem globalnego ocieplenia.

Główni bohaterowie filmu:

Prof. Jan Marcin Węsławski – dyrektor Instytutu Oceanologii w Sopocie, specjalista od ekologii morskich wybrzeży, sieci troficznych i skorupiaków. Odwiedza Arktykę regularnie od 1977 r.

Dr Sergej Olenin – lider litewskiej grupy badaczy, wiodący naukowiec w Instytucie Planowania i Badań Przybrzeżnych Uniwersytetu w Kłajpedzie.

Dr Andrzej G. Kruszewicz – dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii.

Dr Eugeniusz Moczydłowski – kapitan jachtowy z 40-letnim stażem, badacz fauny na Antarktydzie, wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk.

Dane techniczne:

reżyseria, zdjęcia oraz montaż – Kuba Witek
tekst – Kuba Witek, Monika Witek, Wiktoria Witek
tłumaczenie na angielski – Wiktoria Witek
muzyka – Łukasz Palkiewicz
narracja – Paweł Kozłowski
produkcja – northcam pictures & Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
www.iopan.gda.pl / www.northcam.eu
zdjęcia podwodne – Piotr Bałazy / www.piotrbalazy.com

czas trwania – 21 minut 51 sekund
wersja z lektorem polskim oraz angielskim

strona projektu ADAMANT

Media:

Fakty TVN24 – video
Noizz.pl – wywiad
Muzyczne Podróże. W krainie lodu – audycja
naTemat.pl – wywiad
Dzień dobry TVN – video z kwarantanny
Pytanie na śniadanie TVP2 – video
Gazeta Wyborcza – wywiad
Gazeta Wyborcza – wywiad z prof. Węsławskim
Foto-relacja z wyprawy – zobacz
Polska Akademia Nauk – link
Polskie Konsorcjum Polarne – link