Kuba Witek na Północy

Topniejąca Arktyka. Wschodni Spitsbergen 2019r.

Filmografia

Odtwórz wideo

PLASTIC ARCTIC (2025)

Zanieczyszczenie plastikiem stanowi coraz większe zagrożenie dla przyrody i mieszkańców naszej planety.
Plastik i mikro-plastik są dziś obecne wszędzie, nawet w tak odległych rejonach jak Arktyka. 
Grupa polskich naukowców z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie bada obecność tych zanieczyszczeń na wybrzeżach północno-zachodniego Spitsbergenu, aby zrozumieć, gdzie i dlaczego występują one w największym stopniu, co pozwoli na opracowanie skuteczniejszych metod ich usuwania.

Odtwórz wideo

Polarniczki (2023)

Film POLARNICZKI przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Wśród nich są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Nie straszne im było zimowanie w bazach i praca w trudnych polarnych warunkach. Wyniki tej pracy wnoszą wkład w badanie zmian klimatu i kondycji całej planety. Jest to również opowieść o ambicjach, uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.

Oficjalna strona – film.polarniczki.pl

Festiwale:
19. Festiwal filmowy Moc Gór w Zakopanem / Nagroda publiczności oraz wyróżnienie w kategorii film polski
17. BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwal filmu i sztuki w Kazimierzu Dolnym
31. Międzynarodowy festiwal filmów górskich w Popradzie na Słowacji
19th INKAFEST mountain film festival w Arequipa, Peru / Best Adventure Film
27. Festiwal Filmów dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu
15. Festiwal Kultur Świata – Kalejdoskop w Rzeszowie
San Diego Environmental Film Festival w San Diego, USA
6th Transylvania Film Festival w Cluj-Napoca, Rumunia
Golden FEMI Film Festival w Sofia, Bułgaria / Award for 
outstanding achievement in gender equality in science documentary
Bansko Mountain Film Festival  w Bansko, Bułgaria

 

Odtwórz wideo

Gdy Zniknie Lód (2024)

Zmiany klimatu oraz skutki globalnego ocieplenia są dziś odczuwalne na całej Ziemi. Najwrażliwsze na te zmiany są rejony polarne, gdzie wzrost temperatur jest prawie 4-krotnie szybszy niż średnia ogólnoświatowa. Film pokazuje trudy i wyzwania pracy młodego pokolenia naukowców badających skutki globalnego ocieplenia w rejonie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. 

„Gdy zniknie lód”, reż. Kuba Witek (2024)  Film powstał w ramach projektu „RAW – Recesja i Więdnięcie” – Jaki jest wpływ recesji lodowców z uchodzących do morza do lądowych na morską produkcję biologiczną i biogeochemię morza w Arktyce?, który uzyskał środki w ramach konkursu GRIEG finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (numer umowy: UMO-2019/34/H/ST10/00504).

Zobacz cały film – link

Odtwórz wideo

Together in Isolation (2021)

Przez prawie sto dni Wyspy Owcze – mały i odizolowany naród atlantycki – znajdowały się w początkowej fazie lockdown’u, walcząc razem, aby uniknąć śmiertelnych konsekwencji pandemii COVID-19. Dzięki poczuciu zbiorowej odpowiedzialności i szybkiemu działaniu, Farerzy uniknęli tragicznych konsekwencji, które mogą spotkać tak małą i odizolowaną populację.

Zobacz cały film – link

Festiwale:
Arctic Open – Arctic Countries Film Festival, Arkhangelsk
Wildlife Vaasa International Nature Film Festival, Finlandia

 

Odtwórz wideo

Zwykłe Życie (2022)

Kiedy Adam, polski student w Danii, poznał Grenlandkę Birthe, nie spodziewał się, że ta młodzieńcza miłość doprowadzi go do nieznanego i odległego miejsca na północnym krańcu świata. Z chłopaka wychowanego w polskim prowincjonalnym miasteczku wyrósł na mężczyznę, zapewniającego byt swojej rodzinie w trudnych arktycznych warunkach. Przez piętnaście lat zintegrował się z lokalną społecznością, z powodzeniem pracuje jako nauczyciel, ma trzy córki i potrafi zapolować na renifera.

Zobacz cały film – link

Odtwórz wideo

Ruch Lodu / Ice Motion (2019)

Kuba Witek towarzyszy wyprawie naukowej Instytutu Oceanologii w Sopocie na zachodni Spitsbergen,  podczas prac terenowych i badań prowadzonych na statku Oceania i jachcie polarnym Magnus Zaremba. Naukowcy obserwują lodowce arktyczne, które szybko reagują na zmieniające się warunki klimatyczne. Szukają też organizmów pojawiających się w miejscach, z których lodowiec się wycofał, aby zrozumieć procesy związane z globalnym ociepleniem. Film zabiera widzów do topniejącej Arktyki i pozwala im odkryć piękno zmieniającego się krajobrazu podczas najcieplejszego lata w historii. 

Zobacz cały film – wersja polska / wersja angielska

Festiwale:
International Nature Film Festival 2020 Gödöllő, Węgry
3. Krakowski Green Film Festival 2020 Kraków, Polska 
XVII NURT Festiwal form dokumentalnych, Kielce, Polska
FIIN – Festival Internacional de Imagem de Natureza, Portugalia
International Festival of Outdoor Films Ostrava, Czechy
18th INKAFEST Mountain Film Festival, Peru

Odtwórz wideo

Things of Great Value / Skarb Gerdy (2020)

Gerda Hiller – imigrantka niemieckiego pochodzenia – zmarła w 2001 roku, w Minneapolis w stanie Minnesota. Podczas pogrzebu ostatni żyjący brat postanowił wyjawić reszcie rodziny jej długo ukrywany sekret. Zanim wyemigrowała do USA w latach 50-tych, mogła mieć dziecko, które urodziła w czasie wojny i po którym ślad zaginął podczas ewakuacji jej rodzinnego Breslau w 1945 r. Losy dziecka nie były znane żyjącym członkom rodziny. Siedemnaście lat później wnuk Gerdy, który usłyszał o tajemniczym skarbie swojej babci jako młody chłopak, rozpoczyna badanie historii swojej rodziny.  

Festiwale:
22th Polish Film Festival Los Angeles, USA
XXVII Ogólnopolski Festiwal form dokumentalnych NURT w Kielcach
VII Dolnośląski Festiwal Filmowy ZŁOTY SAMORODEK – 3 miejsce
XIII Festiwal Filmowy NNW w Gdyni

Odtwórz wideo

ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów (2017)

Film dokumentalny o Polakach, którzy przybyli na Islandię w różnych latach i momentach życia, decydując się nazwać wyspę swoim domem. Poznajcie bohaterów „ISOLAND”, zamieszkujących Islandię od dalekiego Stöðvarfjörður na wschodzie po stolicę kraju – Reykjavík. Mają różne zainteresowania, poglądy oraz zawody, ale łączy ich jedno – miłość do samotnej wyspy pośrodku wielkiego oceanu.

Zobacz cały film – link

Nagrody:
Grand Prix na Festiwalu MediaTravel 2017 w Łodzi
Najlepszy Debiut/Brązowa Emigra na Festiwalu EMIGRA 2017 (Berlin, Chicago, Lwów, Wilno, Warszawa)
Festiwale:
Festiwal Kina Niezależnego LiFF 2018 w Lidzbarku Warmińskim
Festiwal Kultur „Okno na świat”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk
9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Użytkowej PLASTER w Toruniu

Odtwórz wideo

FAROE WAY (2018)

Dokumentalna opowieść o mieszkańcach Wysp Owczych, ich zmaganiach z trudnymi warunkami, starciach z naturą, oceanem, klimatem, izolacją i głodem. Historia walki o przetrwanie języka, którym dziś posługuje się niespełna 80.000 osób. Opowieść o Państwie, którego początki biorą się z małych społeczności odizolowanych wiosek, a którego rozwiązania urbanistyczne są dziś wzorem dla reszty świata.

Zobacz cały film – link

Festiwale:
Międzynarodowy Festiwal Travel FilmFest 2019 Limassol, Cypr
Metro TV & Film Awards 2019 w Detroit, USA
Międzynarodowa Konferencja Naukowa,  Interakcje kultur w Arktyce: Rosja-Islandia-Wyspy Owcze – Uniwersytet Gorky’ego, Moskwa
II Świętokrzyskie Spotkania Filmowe, Kino Fenomen, Kielce